مجموعه کارگاه، سخنرانی و گزارش گروه تخصصی زبان‌شناسی رایانشی از سوی انجمن زبانشناسی ایران پن­جشنبه دهم دی ماه برگزار می‌شود.

این برنامه شامل ۵ سخنرانی می‌شود. «درس‌هایی از تولید یک پیکره متنی برای زبان فارسی معاصر» از دکتر محمود بیجن‌خان، «گزارش طرح ایجاد دادگان محک استاندارد برای ارزیابی الگوریتم‌های بازیابی اطلاعات در زبان فارسی» توسط دکتر آزاده شاکری، بافت زبانی، پیکره زبانی و پایگاه داده‌های زبانی از سوی دکتر مصطفی عاصی و چارچوبی شناختی مبتنی بر رویکرد تفسیری برای ریشه‌شناسی واژگان و ارائه مصادیق آن در زبان فارسی توسط دکتر کامبیز بدیع ارائه خواهد شد.

همچنین، سرکار خانم دکتر مهرنوش شمس‌فرد در مورد «طرح ایجاد شبکه واژگانی زبان فارسی (فارس‌نت)»، مسعود قیومی با موضوع «طراحی و پیاده‌سازی دستور تعاملی برای زبان فارسی»، دکتر یحیی تابش در خصوص «استخراج هستان‌شناسی برای دانشنامه معماری شهرسازی» سخنرانی خواهند کرد.

در پایان دکتر محمدمهدی همایون‌پور به ارزیابی «عملکرد سیستم‌های تبدیل متن به گفتار فارسی» می‌پردازد.

این هم‌اندیشی، پنجشنبه دهم دی ماه ۱۳۸۸ از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ عصر در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان، نبش خیابان 64 برگزار می‌شود.

مبلغ ثبت نام ۲۰ هزار تومان و برای دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر با ۵۰ درصد تخفیف ۱۰ هزارتومان است. از علاقمندان درخواست می‌شود هزینه ثبت نام را به حساب جاری شماره ۰۲۴۳۱۲۲۷۸۳ بانک تجارت شعبه علامه طباطبایی تهران به ‌نام انجمن زبان‌شناسی ایران واریز و رسید آن را به شماره ۸۸۲۱۲۰۰۳ دورنگار کنند و از طریق همین شماره ثبت‌نام نمایند.

از سوی انجمن زبان‌شناسی ایران به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت در هم‌اندیشی اعطا خواهد شد.

برنامهٔ این هم‌اندیشی از وبگاه انجمن زبان‌شناسی ایران قابل دریافت است.

خبر: زبان فارسی http://persianlanguage.ir/news/id=450/

یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ توسط جوجه زبانشناس نظرات ()

 

کتاب «خبرنگار کتاب» حمید باباوند،‌ داستان نویس، ‌روزنامه نگار و منتقد ادبیات داستانی ( استاد و همکار عزیزم) به تازگی توسط انتشارات خانه کتاب منتشر شده. این کتاب شامل گفتگو و گزارشهایی درحوزه کتاب و خبرنگاری کتاب است.

 

گفتگوهایی با استادان مسلم روزنامه‌نگاری، از جمله دکتر کاظم معتمد‌نژاد، دکتر یونس شکرخواه  و مجید رضاییان و همچنین گزارشهایی از صنعت نشر در ایران  و فرانسه  و نمایشگاه کتاب فرانکفورت پیکره این کتاب را می‌سازد و در مجموع به مسائل و مشکلات خبرنگاری کتاب و مشکلات صنعت چاپ و نشر در ایران در مقایسه با صنعت چاپ و نشر فرانسه مطرح شده است.

 

زبان ساده و صمیمی حمید باباوند در گزارش ها و گفتگوها کاملا مشهود است. هرچند در کنار بحثهای فنی و مطرح کردن مشکلات و برخی نابسامانیها، رگه های طنز که از خصوصیات بارز این نویسنده است در این کتاب دیده می شود.

 

در مقدمه یکی از گفتگوها آمده است: « آن که یگانه بود به جمع یاران و بی خبر از زمان،‌ دوکتور یونس شکرخواه بود اینترنت مکان. گویند درجزیره خلوت نیز از باریتعالی خط اینترنت خواستی . کیهان را خانه پنداشتی  و به صنعت چاپ عشق ورزیدی و از همین همیشه مستاجر بماندی..... »

 

 

مرور کامل کتاب رو می تونید تو این لینک ببینید:خبرنگار کتاب

 

 این کتاب را به همه علاقمندان به کتاب، خبرنگاری و روزنامه نگاری پیشنهاد می کنم. بخونید و حالشو ببرید.

 

چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ توسط جوجه زبانشناس نظرات ()
تگ ها: کتاب و متفرقه