چامسکی هم تنها شد

 

با درود

 

یک ماه است که نوام چامسکی، زبانشناس و تئوریسین سیاسی آمریکا در غم از دست دادن همسرش، روزگار سپری می‌کند. اما وی  همچنان با فدرت، به انتقاد از سیاست‌های آمریکا می‌پردازد.

کارول چامسکی(شاتز)زبانشناس امریکایی و همسر نوام چامسکی، در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۸ به علت سرطان از دنیا رفت.

کارول اول جولای ۱۹۳۰ به دنیا آمد. تخصص او در زبان‌آموزی کودکان بود. درسال ۱۹۴۹ با نوام ازدواج کرد. او از وقتی ۵ ساله بود چامسکی را می‌شناخت؛ چرا که مادرش در مدرسه‌ای که پدر نوام مدیر آن بود، تدریس می‌کرد. 

او در دانشگاه پنسیلوانیا مدرک زبان فرانسوی دریافت کرد و سپس تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در رشته زبانشناسی دانشگاه هاروارد ادامه داد. در آن زمان او می‌بایست خود، زندگی را بگذراند؛ ‌چراکه چامسکی به دلیل فعالیت‌های سیاسی علیه جنگ ویتنام در زندان به سر می‌برد. 

یکی از معروف‌ترین آثار کارول، کتاب «فراگیری نحو  در کودکان ۵ تا ۱۰ ساله» است. این کتاب به درک کودکان از ساخت دستوری زبان مادری خود و مهارت آن‌ها در به‌کارگیری آن می‌پردازد.

همچنین، او مبتکر روش «خواندن تکراری» در زبان‌آموزی کودکان بود. براساس این روش هنگامی‌که ضبط صوت، متن کتاب را پخش می‌کند، کودکان آن را آهسته تکرار می‌کنند. آنقدر این روند ادامه پیدا می‌کند تا کودکان بتوانند بدون غلط و بدون نوار کتاب را بخوانند. 

او درسال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۷ عضو هیات علمی دانشگاه هاروارد بود و در نهایت در ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

اما مرگ کارول هیچگاه باعث نشد که چامسکی از اعتقاداتش دست بکشد. چندی پیش چامسکی در دانشگاه ام‌آی‌تی درباره مساله غزه به سخنرانی پرداخت و  آمریکا و اسراییل را به دلیل کشتار مردم غیر‌نظامی غزه محکوم کرد.

 

بدرود

/ 0 نظر / 38 بازدید