چرا زبان شناسی در ایران ”ناشناخته“ است؟

با درود

نمیدونم شاید این سوال مهمی باشه.

به هرحال جواب این سوال رو دکتر محمد رضا باطنی در کتاب زبان و تفکر سال ۱۳۷۸ صفحات ۹ و ۱۰ بسیار زیبا بیان کرده است.اینقدر زیبا که دلم نیومد  عین جملاتش رو براتون ننویسم.

«زبان شناسی نوین از شاخه های علمی تازه ای است که در سالهای اخیر با سرعتی بی سابقه رشد کرده است .در نتیجه ی این جهش سریع، خارج از جرگه زبانشناسان اهل فن، تقریبا در هیچ کشوری برای مردم عادی مجال پیدا نشده که با این علم  آشنا شوند و این خود  موجب سوء تفاهمات زیادی شده است

«...به علت پیشرفت  برق آسای زبان شناسی در سالهای اخیر حتی برای زبانشناسان حرفه ای  نیز کار مشکلی شده که پا به پای آخرین پیشرفهای این علم  گام بردارند و هرروز مکتب های تازه ای ظاهر می شوند که اصطلاحات و مفاهیم  خاص خود را دارد و آموختن و تسلط یافتن به همه آنها اگر غیر ممکن نباشد، لااقل طاقت فرسا شده  است.

در نتیجه ی این پیشرفت سریع اکثر زبان شناسان سخت سرگرم آن بوده اند که خود را با تحولات جدید حرفه ی خویش آشنا کنند و در نتیجه فرصت آن را نداشته اند که برای مردم عادی و غیر حرفه ای کتاب یا مقاله بنویسند.در نتیجه اصول علم زبان شناسی  به زبان ساده  تدوین نشده است.بطوری که اگر کسی بخواهد درباره این علم تصوری کلی پیدا کند به سختی می تواند حتی به زبانهای اروپایی کتابی پیدا کند که این خدمت را به او بنماید.این وضع زبان شناسی و کتابهای زبان شناسی  نوین  در اروپا و امریکا است و از این وضع می توان قیاس کرد که زبان شناسی نوین در کشور ما تا چه اندازه ناشناخته و از دسترس مردم عادی به دور است.

اگر کتابهای زبان شناسی لااقل به صورت فنی در زبان های اروپایی یافت می شود ،متاسفانه این کتابها نه به صورت فنی و نه به صورت عادی در زبان فارسی یافت نمی شود. به هرحال علت این که عده معدودی ممکن است زبان شناسی نوین را مبهم بنامند و از  آن بگریزند همان جنبه ی فنی بودن آن است

البته دوستان، از زمان انتشار این کتاب تا الان، بازهم پیشرفتهای بسیاری در حیطه زبانشناسی شده  و خدا رو شکر ، اخیرا  کتابهایی که به صورت فنی به زبانشناسی بپردازد منتشر شده است.

امیدواریم که اساتید این علم فکری هم برای ”زبانشناسی به زبان ساده“ بکنند.

بدرود

/ 10 نظر / 6 بازدید
ني لبك

سلام جوجه عزيز.تلاشت قابل تقديره ولی من دنبال مطالبی هستم که در آن با کاربرد زبانشناسی آشنا بشم خيلی وقتها در سير انديشه به واژه ها ميرسم و همونجا هم متوقف ميشيم و نمی تونيم جلوتر بريم چون واژه وجودش انتزاعی نيست و دقيقآ متاثر از اتمسفر اجتماعی سياسی و اقتصادی و اخلاقی و....هست .راستش گستردگی اين رشته آدمو ميترسونه ولی خب!اين وادی هست که ورود بهش اجتناب ناپذيره.اگر ببينم چيزايی ياد ميگيرم خواننده هميشگی ات خواهم شد.اين نظرات مشخص ميکنه که خوانندگانت از تو چی ميخوان.

ني لبك

با دوستان يا اساتيدت راجع به متد منطقی ارايه مطلب مشورت کن.فکر ميکنم شيوه ارايه مطالب اقناع کننده نيست.

مونا

سلام، مرسي از اين كه برام mail زدي. موفق باشي.

ضياء

سلام. فکر می کردم احمق تر از مایی که زبانشناسی خوندیم پيدا نشه ولی انگار يکی پيدا شده که براش وبلاگ هم می زنه! بابا تو ديگه کی هستی!

cyber

سلام توی سر فصل دروس دانشگاهتون؛آيا درس ساخت زبان فارسی داريد يا نه؟ اگر داريد رفرنستون چيه؟

شرف زاده

سلام از ورودي هاي 82 همگاني شيراز هستم. خيلي به اين رشته علاقه دارم ولي گاهي ميگم بي فايده هست. نظر شما چيه؟ خدا يارتون و در رمضون ما رو هم دعا كنيد...

منتقد

با سلام و درود بی پایان به شما خواننده ی گرامی؛ نسل پیش؛ یعنی استادان گرامی ما با سعی، تلاش، پشتکار، شهامت، امید، تفکر خلاق، توکل، ... این رشته را به جامعه ی دانشگاهی ما معرفی نمودند. خواندند، نوشتند، ترجمه کردند، تدریس کردند،... .هم اکنون این وظیفه ی نسل ما ست که با سعی و تلاش گروهی، مطالعه ی مداوم، تفکر خلاق و ... از این آموخته ها بهره گرفته و حاصلی بدهیم.تا زمانی که این بار را بر دوش نگیریم ، مطمئنا وضع بهتر از این نخواهد بود.

سمیه

سلام.وبلاگ خوبی دارید.من به زبانشناسی بسیار علاقه دارم ولی رشته ام کامپیوتره.می خوام برای فوق شرکت کنم.چرا وبلاگتون را به روز نکردید.کجایید؟ کمی راهنماییم کنید .چرا یکی می گه رفتن تو این رشته دیوونگیه یکی هم از علاقه حرف می زنه؟

کامبیز

چرا دیگه نمی نویسین؟

ايثار

سلام.من رشته کشاورزی ميخونم. ميخوام فوق زبانشناسی بخونم.اما راجع به اين رشته و منابع امتهانيش اطلاعاتم کمه.کمکم کنين.