زلیگ هریس، زبانشناس بیقرار

با درود
زلیگ هریس زبانشناس آمریکایی است. او تمام شهرتش در زبانشناسی ساختاری، تحلیل کلام و کشف ساخت گشتاری است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، هریس از آن دانشمندانی بود که به سرعت به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کرد.

چامسکی و نظریاتش را همه می‌شناسند، اما شاید همه ندانند که زلیگ هریس استاد چامسکی بود و مفهوم گشتار را او ابتدا معرفی کرده بود و چامسکی با استفاده از نظریات استادش توانست این مفاهیم را به‌خو‌بی در نظریاتش جای دهد. 

بیشتر کسانی که علاقمند به نقد ادبی هستند، اهمیت تحلیل گفتمان را اکنون می‌دانند، ولی شاید ندانند که اصطلاح «تحلیل گفتمان» اصطلاحی بود که هریس آن را اختراع کرد. آن هم در دوره‌ای که بحث ترجمه ماشینی مطرح بود، یعنی دهه 50 و این انگیزه وجود داشت که ماشینی اختراع شود که بتواند متن را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کند و گروهی را به تجزیه و تحلیل متن واداشت. آنها متن را توالی چند جمله یا زنجیره یی از جملات تعریف می‌کردند. اما هریس اعتقاد داشت: "گفتمان، گفتار یا نوشتاری است به هم پیوسته که در سطحی فراتر از جمله ظاهر می‌شود."

هریس کسی بود که با نخستین کتاب‌هایش نظر ادوارد ساپیر را به‌خود جذب کرد، به‌طوریکه  او، هریس را جانشین فکری خود معرفی کرد. 

همچنین هریس اندیشه‌های بلومفیلد را در توصیف زبانشناختی گسترش داد: "تحقیق در روال‌های کشف در واج و تکواژ برپایه خصوصیات توزیعی واحدها". 

کتاب "روش‌هایی در زبانشناسی ساختاری" در سال 1951 بر اساس ساختارگرایی توصیفی نگاشته شد. این کتاب او را به شهرت رساند. 

او در 23 اکتبر 1909 در بالتا - اوکراین - به دنیا آمد و در 1913 در 4 سالگی با خانواده‌اش به فیلادلفیای پنسیلوانیا رفت و دانشجوی دانشکده مطالعات شرقی شد و لیسانسش را در بیست و یک سالگی(1930)  از دانشگاه پنسیلوانیا گرفت. دو سال بعد فوق لیسانس و دو سال بعد از آن دکترای خود را دریافت کرد.
در 1931 تدریس را در همانجا آغاز کرد  و تا جایی پیش رفت که در 38 سالگی گروه زبانشناسی را تاسیس کرد، نخستین گروه زبانشناسی در کشور. 
او نخستین کتابش را در 27 سالگی به رشته تحریر در آورده بود. 

زلیگ هریس در 82 سالگی در 22 می 1992 از دنیا رفت.

دستور زبان فینیقی -   1936، از تکواژ تا گفتار - 1946، روش‌هایی در زبانشناسی ساختاری - 1951، ساختارهای ریاضی در زبان -  1968، مقاله هایی در زبانشناسی ساختاری و گشتاری -  1970 ، مقاله هایی در نحو -  1981 ، دستور زبان بر پایه اصول ریاضی -  1982، زبان و اطلاعات - 1988، نظریه زبان و اطلاعات -  1991
برخی از آثار وی به شمار می روند.
بدرود
/ 0 نظر / 212 بازدید