چرا کتاب را جهیزیه نمی کنیم؟

با درود

متن پایین ربطی به زبانشناسی نداره ولی به کتاب که ربط داره. حتی اگر باز هم ربطی نداشت به خاطر قشنگ بودنش حتما می گذاشتم. بهش فکر کنید.

 چرا کتاب را جهیزیه نمی کنیم؟

 

 مهران بهروز فغانی،روزنامه‌نگار و دبیر تحریریه "ایبنا ": ده‌ها نفر، تو بگو هزار نفر نشسته‌اند زندگی‌ای را نقاشی کنند برای دو نفر که خانه‌شان پر شده از هر چه شکستنی است. از هرچه نابود‌شدنی است. از چمدان‌هایی که پر می‌شوند امروز، و خالی در دورترها؛ که نیستند آن ده نفر و غایبند آن هزار نفر./

 

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مهران بهروز فغانی، روزنامه‌نگار: چمدان‌ها را پر می‌کنند. دست‌هایشان پرتر از چمدان. ده نفر، تو بگو هزار نفر، توی گرما یا شاید سرما، افتاده‌اند به جان بازار، لباس و روپوش و کفش و کلاه. پیاده‌روها هم خسته می‌شوند از تحمل قدم‌هایی که سخت سلیقه‌اند، بد سلیقه‌اند و تنها تن را می‌پوشانند و سر را تنها.

پای‌افزار می‌خریم برای اینکه راه را طی کنیم. تن‌پوشی برای اینکه جان را از سرما حفظ کنیم. دست‌های عروس تازه بخت نگشوده، سنگین از فلزی می‌شود که زرد است یا که سفید. همه باید ببینند او طلایی شده، او سفید شده. او عروس شده.

ده‌ها نفر، تو بگو هزار نفر نشسته‌اند زندگی‌ای را نقاشی کنند برای دو نفر که خانه‌شان پر شده از هر چه شکستنی است. از هرچه نابود‌شدنی است. از چمدان‌هایی که پر می‌شوند امروز، و خالی در دورترها؛ که نیستند آن ده نفر و غایبند آن هزار نفر.

از هزار نفر یک نفر نگفت، بعد از هزار صلوات و دعا، بعد از شاخه نبات و کلام خدا و هزار فکر خوب و آرزوی هم‌چراغی که بمانید غمخوار هم تا ابد، مهریه و جهیزیه عروس خانم باشد ده جلد کتاب؛ خوب و خواندنی. یک کتابخانه با صد کتاب ماندنی؛ که شکستنی نیستند.

پدر نخواست دخترش با سرمایه‌ای از کتاب، کلید خانه بخت را سر بگیرد. نشانی کوچه بخت را مادر به دختر نشان نداد با نوشته‌هایی که می‌توانند آدم‌سازی کنند. آن‌ها نخواستند بدانند یا که ندانستند کتاب خواندنی است، کتاب ماندنی است و باقی هر چه هست، قراردادی است سیاه شده روی کاغذی و سندی.

آن ده نفر، تو بگو هزار نفر چرا نگفتند علم کردن کتابخانه به همان می‌ارزد که دقت در رنگ ظرف و ظروف که همه چیز شکستنی است.
این دو نفر اما که کلید زندگی در دست گرفتند چرا کتابی و کتابخانه‌ای علم نکردند در خانه‌ای که همه چیزش شکستنی است. همه چیزش قراردادی است.
/ 1 نظر / 110 بازدید
Sababoy

صبح سپید امروز در عرفان شعله فانوس تو آغاز شد. پرنده ای آواز آغاز بهار خواند و من از شعر حافظ دگرباره صبح را زنده شدم. Morning started white, today in red gnostic of your lantern flame. A bird sung starting of spring and I was freshened from Hafez poem in the morning