از « پایک » چقدر یادتونه؟

با درود
                                                                                          منبع: ایبنا
هشت سال از مرگ «کنت لی پایک» زبانشناس مسیحی _ آمریکایی می‌گذرد، کسی که بیشتر عمر خود را صرف بررسی زبان‌های ناشناخته کرد./
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کنت لی پایک(Kenneth Lee Pike ) نهم ژوئن 1912 در کانیکات آمریکا به دنیا آمد و دردانشگاه گوردون به تحصیل الهیات مسیحیت پرداخت و در سال1933 فارغ‌التحصیل شد. 

پایک ابتدا بر آن بود در چین به عنوان مبلغ مذهبی خدمت کند ولی پذیرفته نشد. در نتیجه، تحصیلاتش را در موسسه سامر زبانشناسی(S.I.L) در دانشگاه اوکلاهاما ادامه داد، موسسه‌ای که تمرکز اصلی آن بررسی زبان‌های نانوشته و ترجمه انجیل به این زبان‌ها بود.

او تحصیلات دکترایش زیر نظر «ادوارد ساپیر» درسال1937 در دانشگاه میشیگان به پایان برد. تحقیق او مستلزم زندگی در میان مکستکس‌ها (بومیان مکزیک) بود و همسرش «اِوِلین پایک» نیز خط نوشتاری این زبان را ایجاد کرد.

پایک، پس از دریافت دکترا در سال1942، رئیس موسسه زبانشناسی سامر شد. در این موسسه، ترجمه انجیل به زبان‌های نانوشته ادامه پیدا کرد و در سال1951 موفق شد «عهد جدید» انجیل به زبان «مکس تک» را منتشر کند. او تا 1979 ریاست این موسسه را به عهده داشت. همچنین، به مدت30 سال در دانشگاه میشیگان به عنوان رئیس گروه زبانشناسی،‌ استاد زبانشناسی و رییس موسسه زبان انگلیسی خدمت کرد. وی از پیشگامان تدریس و آموزش زبان انگلیسی بود و درنهایت استاد ممتاز بازنشسته شناخته شد.

شهرت پایک به ایجاد تمایز میان آواشناسی و واجشناسی و «نظریه جایگاهی» است. پایک، گفتار را به عنوان رفتار زبانی در مجموع رفتارهای همگانی انسان که به شکل رویدادهایی پیاپی به وقوع می‌پیوندد، در نظر گرفت و بر این اساس، برای بررسی نقش اجتماعی گفتار، آن را به شکل مرتبط و یکپارچه با رفتار زبانی مورد توجه قرار ‌داد. او تجزیه، تحلیل و توصیف ساخت دستوری زبان را بر پایه جایگاه ساختی تکواژها و چگونگی توزیع و کاربرد آنها در گفتار گسترش داد و از همین رو نظریه ساختارگرایی خود را «نظریه جایگاهی» نامید. 

بر پایه این نظریه، در زنجیر گفتار، ‌هر تکواژ در یک جایگاه ساختی ویژه به کار می‌رود. تکواژ کوچکترین واحد نحوی در ساخت دستوری زبان است که با نقش دستوری خاص به کار می‌رود.

دکتر کنت پایک 31 دسامبر 2000 در دالاس تگزاس از دنیا رفت.

برخی از آثار پایک عبارتند از:
1- ‌زبان در ارتباط با تئوری ساختار رفتار انسانی (1960)
2- واجشناسی(1967)
3- آهنگ جمله در انگلیسی آمریکایی(1945)
4- نواخت در زبان‌های «تیبتو برمن» نپال(1970)
5- تحلیل ساختاری (1977)
6- گزیده مقالات (1972)
بدرود
/ 0 نظر / 14 بازدید