زبانها و گویشهای محلی وارد دانشگاهها شد

با درود

 

می‌گن: زبانها  و گویشهای محلی  از شوراهای عالی انقلاب،‌کرسی  دانشگاهی گرفتند.

دو واحد ادبیات گویشهای محلی در دانشگاههای استانها به طور اختیاری برگزار می‌شود.

 

 

«به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، محمدرضا مخبر دزفولی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - با بیان این مطلب، گفت: بر اساس این ماده‌واحده و به منظور انسجام و صیانت از وحدت ملی و عناصر ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و تقویت بنیان‌های این فرهنگ و تمدن، به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی اجازه داده می‌شود، دو واحد درسی زبان و ادبیات مربوط به زبان‌ها و گویش‌های بومی ایران‌زمین شامل آذری، کردی، بلوچی و ترکمن در دانشگاه‌های مراکز استان‌های ذیربط به‌صورت اختیاری پیش‌بینی و ارائه شود.»

 

خوب. خدا رو شکر. کار بسیار خوب و بزرگی انجام شد.

البته از نظر سیاسی چنین قانونی لازم بود.برای حفظ و امنیت کشور  و  غیره و غیره و غیره و ...... . اونهم هول هولکی و با عجله و دم انتخابات و ...  .

 

باز این جوجه دم انتخابات جو گیر شد و سیاسی شد. چشمک

 

ولی از نظر فرهنگی برای حفظ و بقای گویشها، و در واقع برای پاسداری از همین زبان فارسی  خودمون این درس بسیار ضروری هست. حتی اگر فقط دو واحد باشد، حتی به صورت اختیاری، حتی فقط در دانشگاههای بومی.

 

ما ایرانی ها عادت کرده ایم که از حداقل ها ذوق زده شویم. خوشمزه

 

زنده باد گویشها و زبانهای ایرانی

زنده باد ایران قلب

 

 

 بدرود

 

 

/ 6 نظر / 21 بازدید
سایبان

حالا نمیشد یه کم بیشتر درباره ی خودتون توضیح بدین؟اخه من دخترم شما هم که درک میکنید دخترها فضولن دیگه!!!

بهونه

خوشخال می شم وقتی می بینم دانشجوهای زبان شناسی برعکس تصویری که یه سری تحصیل کرده ها از اونا تو ذهنشون دارند منفعل و passive نیستند.با افتخار وبلاگتونو برای دوستای دانشجوی آموزش و مترجمیم می فرستم تا بدونن اونایی که خموده اند اونان! پشتوانۀ علمی رشتۀ ما رو کی داره خداییش؟!

فرزانه

من یه تحقیق جامعه شناسی درباره گویش ها دارم. چجوری باید اطلاعات بدست بیارم. ممنون میشم اگه کمکم کنید

رستم

ما که در ارومیه چیزی ندیدیم. اگر هم مرکز اجازه بدهد مسئولان بومی چنان تنگ نظرند که به بهانه های مختلف از زیر کار در میروند. اینها را تا اجبار نکنی یا بعبارتی تا زور بالا سرشون نباشه کاری را محض رضای خدا انجام نمیدهند.

رستم

ضمنا جوجه جون به وبلگ من هم سری بزنین. دوست دارم نظرتون رو بدونم.

امین

من متوجه نشدم ارائه دروس اختیاری به زبانهای مختلف ایران چه ارتباطی به پاسداری از زبان فارسی دارد؟؟!!اینکه این زبانها همچون زبان فارسی باید از حق داشتن کاربردهای بیشتر در زندگی روزمره برخوردار باشند امری واضح است.