چو خواهد دشمنی بنیاد ....

 

با درود

چو خواهد دشمنی بنیاد قوی را بر اندازد

 

نخست آن جمع را از هم پریشان و جدا سازد

 

چو تنها کرد هر یک را به تنهایی بدو تازد

 

چنان اندازدش از پا که دیگر سر نیفرازد

 

                                                                               (شهریار)

 

 

حکم :

 

چرا ترکهای ایران باید فکر کنند که جدشون داریوش و کوروش نبوده و طغرل و تیمور بوده؟

چرا کردهای عزیز ایران فکر می‌کنن با کردهای عراق یا جاهای دیگه نسبت دارن و نه با هم وطن‌های خودشون؟

چرا باید جنوبی های خونگرم ایران بخاطر زبانشان فکر  کنن که پیوندی با عرب‌ها  دارن و نه با ایرانی ها ؟

همینطور لرها ...

و ....

فرض :

 

 سازمان ملل روز ۲ اسفند را روز زبان مادری معرفی کرده است .

ایران متشکل از گویش‌های مختلف است.

ترک های ایران ، لرهای ایران٬ کردهای ایران و  ....

ضرورت گسترش گویش شناسی (بررسی علمی گویشها ) در ایران

دشمنان ازایران قوی خوششون نمی آد .

خدا به آدم عقل داده

----------------------------------------------------------------------------

نتیجه اخلاقی

ایران بدون شرق و غرب و جنوب و شمال = شیر بی یال و دم و اشکم = خوراک  دشمنان

بابا خدا یه چیزی به اسم عقل تو کله ماها گذاشته .

آکبند نگهش نداریم دیگه

 

بدرود

 

/ 7 نظر / 33 بازدید
ahura ashavan

درود: حرف حساب جواب ندارد! ... اما در مورد اين‌که من ترا در وبلاگم جوجه‌ زبان‌شناس خطاب کنم يا فقط زبان‌شناس،‌ کمی تا قسمتی به سليقه‌ی خودم هم ارتباط دارد. اجازه‌ که می‌دهی؟

glassgirl

اول سلام. دوم مرسی که به وبلاگم سر ميزنی سوم اينکه مجاز شدم ولی رتبه ام ۳ رقمی شد حيف شد خيلی خونده بودم .ايشالا سال ديگه چهارم اينکه مگه زبانشناسا دل ندارند؟ پنجم اينکه تو يکی از مطالبت خونده بودم که صفوی استادتون بوده . فردا صفوی در باره روانشناسی و ادبيات سخنرانی داره ( دانشکده ادبيات و زبانهای خارجی علامه ) اتاق ۴۱۶ گفتم خبرات کنم . موفق باشی

sayeh

---سلام---تو خونه ی جديدم منتظرتون هستم---

Mr.Been Laden

الحق که جوجه زبان شناسی عزيز دلم!!!....ترکی گويش فارسی نيست....هر چند لری و کردی گويش های زبان فارسی اند ولی ترکی به عنوان سومين زبان برتر دنيا از گويش های فارسی!!! محسوب نمی شود...بايد به فرهنگ اقليت های قومی احترام گذاشت تا همه ی افکار پان... نابود شود....ايران براي همه ي ايرانيان است با احترام به همه ی اقليت های قومی.

خليج هميشه تا ابد فارس

سلام: در مورد حكم هايي كه گفتي و چرا ها به لر ها كه رسيد نميدونستي چي بگي آره خدايش ميدونم آخه لرا رو ميخاستي با كي پيوند بزني هان وقتي كه كل لر هاي جهان تو ايرانان وقتي كه نزديك ترين گويش به فارسي لريه هان سطحه مطالعاتتو ببر بالا استاد گرانقدر

رستم

اولا ما با ترکهای همه جهان نسبت داریم و با دیگر اقوام ایران هم هزاران سال است که درکنار هم زندگی میکنیم و برای ایران از خون خود گذشته ایم. مساله در اینجا فامیل بازی نیست که ! خوب فارسهای کشورمان هم با تاجیکها احساس همبستگی میکنن و این طبیعیه. دوما اگر در داخل کشورمون به این قومیتها بها داده بشه ما هیچوقت به اقوام خودمون در انور مرزها فکر نمیکنیم بلکه به همسایه های بیخ گوش خودمون که همون هموطنانمون در ایران فعلی هستند فکر میکنیم. اصل 15قانون اساسی رو گذاشتیم برای روز مبادا؟! مگر ما به تمام قانون اساسی رای نداده ایم؟!

امین

همونطور که میدونید زبان به خودی خود چیزی بیشتر از یکسری واژگان و اصوات نیست.هر کسی میتواند ظرف دو سال در هر زبانی به اندازه عالی توانایی پیدا کند.زبانهای نمیتوانند عامل جدایی اسنانها از هم باشند و حتی نمیتوانند همیشه انسانها را با هم هم دل کنند ولی باید در زندگی روزمره به یک ترک و عرب و کرد حق داد بخواهد با زبانی که با آن راحت است و در مغزش دنبال ترجمه کلماتش با کلمات زبانی دیگر نمیگردد استفاده کند.این فقط ربط به زندگی راحت تر دارد.