سبزترین مدرسه تابستانی زبانشناسی

 

 

سبزترین مدرسه تابستانی

 

 

 مدرسه تابستانی امسال در فضایی متفاوت از سال‌های پیش در طبیعت سرسبز مازنداران برگزار شد. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و علاقمندان به زبانشناسی در کنار استادان خود 5 روز دانسته‌های خود را در محیطی گرم و صمیمی دوره کردند.

انجمن زبانشناسی با تجربه در سه مدرسه قبلی در این مدرسه موفق‌تر از قبل ظاهر شد که البته نقش عمده‌اش به دوش دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر بود که از 13 تا 15 شهریور با برگزاری 5 نشست پذیرای اعضای این انجمن شد.  

روز دوازدهم ساعت ساعت 4 از پژوهشگاه علوم انسانی حرکت کردیم. شاید که راه طولانی بود ولی گرمی فضای آن جمع راه را بسیار بر ما کوتاه کرد. استادانی که ما را در مسیر همراهی می‌کردند: دکتر صفوی، دکتر مدرس خیابانی که تقریبا مثل همیشه همه زحمت‌ها بر عهده او بود، گلرخ دکترسعیدنیا، دکتر فرزانه فرحزاد، ‌دکتر الخاص ویسی  و ... .

هرچند در طول نشست‌ها استادان دیگری هم به جمع ما پیوستند از جمله دکتر عاصی،‌ دکتر شقاقی، دکتر آقاگلزاده، ‌دکتر افراشی، دکتر خسروی‌زاده،

و استادانی که بر طبق برنامه انتظار دیدنشان را داشتیم ولی از مصاحبتشان محروم ماندیم. دکتر فرزان سجودی،‌ دکترعادل رفیعی،‌ دکتر گلناز مدرسی و  دکتر امید طبیب‌زاده.

 صبح روز دوشنبه، 13 شهریور مراسم افتتاحیه چهارمین مدرسه تابستانی انجمن زبان‌شناسی شروع شد. دکتر مرزبان، استادیار گروه زبان انگلیسی دانشگاه آزاد قائمشهر، سخنرانی کوتاهی در خصوص برگزاری این مدرسه  و فعالیت‌های دانشگاه ارائه دادند.

 

سپس، دکتر کورش صفوی، نایب رئیس انجمن زبان شناسی ایران، با معرفی انجمن زبانشناسی و فعالیت‌های آن ابراز امیدواری کرد که مدرسه‌های تابستانی همچنان ادامه پیدا کند تا بتوانیم همکاری این انجمن  را با دانشگاه‌های دیگر گسترش دهیم.

 

برنامه کارگاهها

 

روز اول همایش

 

برنامه کارگاه‌ها با کارگاه صرف و به ریاست دکتر شقاقی شروع شد. در این کارگاه دو مقاله «نقش‌زدودگی و همتابینی در زبان فارسی» و «نقش‌زدودگی و ساخت ارگاتیو دوجزئی صرفی در فارسی میانه و لاری» به ترتیب ازسوی آزاده میرزایی و آرمان ذاکر ارائه شد و در ادامه دکتر شقاقی، در خصوص روش تحقیق در مبحث صرف سخنرانی کرد.

بخش دوم برنامه‌ها به زبانشناسی پیکره‌ای به ریاست دکتر شهرام مدرس خیابانی  اختصاص داشت. در این بخش شاهد 4 مقاله بودیم. کیومرث جهانگردی با مقاله «معرفی و پیشینه زبان‌شناسی پیکره‌ای»، سعید صفری، با مقاله «مروری بر سیر تکامل و انواع پیکره های زبانی» ، سوسن قلی‌زاده، با مقاله «بررسی واژه‌های عمومی پربسامد مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی» در این برنامه شرکت کرده بودند و دکتر شهرام مدرس خیابانی نیز به بررسی نمونه‌هایی از پژوهش‌های پیکره‌بنیاد در زبان فارسی پرداخت.

آخرین بخش برنامه، میزگردی  بود با موضوع روش تحقیق در زبان‌شناسی که به ریاست دکتر عاصی و با حضور دکتر آقاگلزاده و دکتر شقاقی برگزار شد.

 

روز دوم همایش

 

روز دوم روز معنی‌شناسی و نشانه‌شناسی بود. برنامه‌های آموزشی- پژوهشی معنی‌شناسی با ریاست دکتر افراشی شروع شد. در این برنامه، خانم دکتر عظیمی‌فر به بحث آشنایی با نشانه‌شناسی و معنی‌شناسی پرداخت و خانم دکتر عبدالکریمی در خصوص زبان و فرازبان سخنرانی کرد و در پایان این بخش دکتر افراشی به مفهوم «فرازبان معنایی طبیعی» اشاره کوتاهی داشت.

 

بخش دوم کارگاه، با عنوان «آشنایی با نظریه فرازبان معنایی طبیعی» سه مقاله دیگر به ترتیب از دکتر افراشی با عنوان «فرازبان معنایی طبیعی: خاستگاه نظری و مبانی»،  مهتاب نورمحمدی و مهناز ذوالفقاری با عنوان «تحلیل استعاره در قالب نظریه فرازبان معنایی طبیعی» و مرتضی طاهری و کیومرث جهانگردی با عنوان «نگاهی به جنبه‌های کاربردشناختی نظریه فرازبان معنایی طبیعی: فرهنگ‌نگاری» ارائه شد.

و بخش آخر کارگاه به میزگرد مسائل معنی‌شناسی و نشانه‌شناسی با حضور دکتر صفوی و خانم دکتر پروانه خسروی‌زاده و خانم دکتر گلرخ سعیدنیا اختصاص پیدا کرد.

و در نهایت گذاری در طبیعت زیبای مازندران  و تفریحگاه «جوارم»،  و آنهم در جمعی صمیمی و گرم حال و هوای دیگری به آن روز بخشید.

 

روز سوم همایش

 

15شهریور نیز شاهد سه نشست بودیم. بخش اول کارگاه به حوزه واج‌شناسی اختصاص داشت و دکتر الخاص ویسی، از سخنرانی خود را با موضوع «تعامل آهنگ و تجزیه و تحلیل کلام در گفتار زبان فارسی» ارائه کرد و سپس نوبت به مقاله دکتر گلناز مدرسی قوامی شد. از آنجا که به علت مشغله کاری نتوانسته بود در مدرسه شرکت کند و تنها مقاله خود را ارسال کرده بود، بر این اساس از مرتضی طاهری خواسته شد تا متن سخنرانی دکتر مدرسی را با عنوان  «روش تحقیق در واج‌شناسی» قرائت کند.

 بخش دوم این برنامه ، میزگردی بود با موضوع « بررسی مطالعات ترجمه» با حضور دکتر فرزانه فرحزاد و دکتر سعیدنیا. دکتر فرحزاد  در سخنرانی خود به بررسی مطالعات میان‌رشته‌ای ترجمه پرداخت و ارتباط  ترجمه با سایر علوم مانند زبان‌شناسی، تحلیل گفتمان، جامعه‌شناسی، مطالعات فرهنگی را معرفی کرد. در ادامه گلرخ سعیدنیا با ذکر مثال  و به شکل عملی به تفاوت در ترجمه‌ها و تغییر اجتناب‌ناپذیر متون هنگام ترجمه و دخالت‌های مترجم هنگام ترجمه از جمله دخالت‌های فردی، سیاسی و یا فرهنگی پرداخت.

 بخش آخر، میزگرد بررسی مسائل زبان‌شناختی ایران به ریاست دکتر کورش صفوی برگزار شد. در این نشست سوالات حضار در خصوص موضوعات مختلف زبانشناسی از  سوی استادان مربوطه پاسخ داده شد.

 و همچنین دکتر شهرام مدرس خیابانی توضیحاتی در خصوص انجمن زبان‌شناسی ایران و فعالیت‌های آن و برگزاری مدرسه‌های تابستانی ارائه کرد.

 

 مراسم اختتامیه

 

 و بعد از آن، مراسم اختتامیه با حضور معاونین و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر و حاضرین انجام شد. در این مراسم  دکتر مرزبان، به نمایندگی از دانشگاه  درخصوص فعالیت‌های دانشگاه سخنرانی کرد و دکتر صفوی هم به نمایندگی ار انجمن زبان‌شناسی از برگزارکنندگان این مدرسه تقدیر و تشکر کرد و  در پایان  لوح تقدیر و سپاس از سوی انجمن زبان‌شناسی ایران به مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی، سخنرانان و دست اندر کاران برگزاری مدرسه اهدا شد.

بازگشت

روز 16 شهریور  و پس از برگزاری موفق این همایش،‌ اعضای انجمن زبانشاسی به سمت تهران حرکت کردند.

به امید شرکت در مدرسه تابستانی 91.

 

 

 نسترن صادقی- خبرنامه انجمن زبانشناسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 185 بازدید