از قند پارسی

با درود

 

با علی اشرف صادقی بیشتر آشنا بشید.

این گزارش در روزنامه ایران ۱۹ آذر ۸۳ چاپ شده بود  در بخش مهرگان

 

 
درباره على اشرف صادقى
از قند پارسى
على اشرف صادقى، متولد ۱۳۲۰ قم
دکتراى زبان شناسى از دانشگاه سوربن فرانسه ۱۹۶۷ (۱۳۴۶)
شاگرد امیل بنونیست Benveniste زبان شناس و ایران شناس معروف فرانسه
ویراستار دانشنامه ایران و اسلام به مدت ۸سال (۱۳۵۷ تا ۵۰ ـ ۱۳۴۹)
ویراستار دانشنامه جهان اسلام به مدت دو سال (۱۳۶۴ تا ۱۳۶۲)
ویراستار دایرة المعارف بزرگ اسلامى به مدت ۸سال (۱۳۷۲ ـ ۱۳۶۴)
استاد اعزامى زبان فارسى به دانشگاه چارلز پراگ (۱۳۷۴ ـ ۱۳۷۲)
عضو شوراى علمى دایرة المعارف بزرگ اسلامى از سال۱۳۶۴ تاکنون
عضو شوراى ویرایش زبان فارسى در صدا و سیما ۱۳۷۰ تاکنون
عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسى ۱۳۷۰ تاکنون
برخى از آثار او عبارتند از: دستور زبان فارسى (۳جلد)، تکوین زبان فارسى ، تصحیح لغت فرس اسدى، ترجمه ۲ فصل کتاب زبان شناسى نوین، ترجمه کتاب زبانهاى ایرانى از ارانسکى و...
192996.jpg
تا از فرهنگستان زبان مى نویسى، همه یاد جلال همایى و احمد بهمنیار مى افتند. فرهنگستان زبان ایران در سال۱۳۴۹ تأسیس شد و چه آدمهایى که در این فرهنگستان آمده اند و رفته اند. آدمهاى بالا و پایین. بالاهایى را همه مى شناسند: بدیع الزمان فروزانفر، ابراهیم پورداود، محمدتقى مدرس رضوى، ذبیح الله صفا، ناتل خانلرى و... پایین ترها را هم کسى به یاد نمى آورد؛ آدمهاى سفارشى و انتصابى آن دوران و... بگذریم!
اما در این سالها، میان زبان شناسان و فارسى دانان فرهنگستان، على اشرف صادقى مورد احترام همه است. نگاهش همچنان حال و هواى زادگاهش قم را دارد و سادگى و ساده زیستى اش زبانزد همه شده است. با این حال صادقى ۶۳ساله هنوز درگیر واژه و عبارت است. «واژه هاى بیگانه در زبان فارسى براى این زبان خطر مسلم است و باید بفهمیم این خطر در کجاست و کم و کیف آن چگونه و راههاى مقابله با آنها چیست» .
او نگران واژه ها و آواهاست. وقتى مى گوید: «واژه ها عناصر منفرد و بى نظامى هستند که ورود آنها ظاهراً نمى تواند به نظام زبان آسیب برساند. با این همه اگر ورود آنها از حد بگذرد بى شک زبان دچار نابسامانى مى گردد. مهمترین نمود این نابسامانى از بین رفتن خلاقیت زبان و شفافیت واژگان آن است.»
صادقى حق دارد اینگونه نگران باشد. چرا که معتقد است: «زبان امروز ما نه تنها ابزار ارتباط ما با گذشته است بلکه وسیله اى براى تفهیم و تفاهم با سایر فارسى زبانان یعنى افغانها و تاجیکها نیز هست. اگر در نتیجه تحول سریع زبان و یا به دنبال دخالتهاى ناشیانه و نابجا و احتمالاً مغرضانه اختلاف میان فارسى ایران و افغانستان و تاجیکستان زیاد شود ارتباط میان سخنگویان این سه گونه از زبان نیز مشکل خواهد شد.»
این على اشرف صادقى است. متولد ۱۳۲۰ در قم. «پدر من فرهنگى بود. ولى خانواده پدرى من عمدتاً همه از روحانیون بودند. پدربزرگم واعظ معروف قم بود به نام اشرف الواعظین و جد ما حاج ملامحمدصادق قمى مجتهد بود و در خانواده اى بزرگ شدم که از همان دوره ابتدایى شوق کتاب خواندن را در من برانگیخت.»
معلم کلاس اول ابتدایى اش، پدرش بود. چون فرهنگى و مدیر مدرسه و معلم بود. «خواندن و نوشتن را به سرعت یاد گرفتم. دبیرستانم دبیرستان حکیم نظامى قم بود ودر آنجا دبیرهاى خیلى خوبى داشتیم.» على اصغر فقیهى که کتابهاى متعددى در تاریخ آل بویه و تاریخ قم نوشته، یکى از آموزگاران دوران دبیرستان اوست.
على اشرف صادقى در سال۱۳۳۸ موفق به اخذ دیپلم مى شود و همان سال وارد دانشکده ادبیات تهران مى شود. «در دانشکده ادبیات ، دوره لیسانس را طى سه سال تمام کردم، چون آن زمان دوره لیسانس سه ساله بود.» و شاگرد اول مى شود و با بورس دولتى در سال۱۳۴۲ به فرانسه مى رود و در آنجا زبان شناسى عمومى مى خواند و در کنار آن به کلاسهاى زبانهاى قدیم ایران مانند زبان پهلوى و زبان اوستا مى رود و چون علاقه اش عمدتاً به زبان فارسى بود و از همان دوره دوم دبیرستان، عاشق زبان فارسى شده بود و متون زبان فارسى را مى خواند و فیش بردارى مى کرد. درباره آن سالها مى گوید:به لغت خیلى علاقه مند بودم و از همان زمان بر کتابهایى که داشتم حواشى مى نوشتم. مثلاً «برهان قاطع» را که دکتر معین در چهار جلد چاپ کرده بود مطالعه مى کردم و در توضیحات دکتر معین و «متن برهان قاطع» مقدار زیادى اشتباه دیدم و به ایشان دادم. ایشان هم در توضیحات آخر جلد پنجم اینها را به اسم خود من اضافه کرد و در مقدمه هم توضیح داده است که من و آقاى دبیر سیاقى یادداشتهایى را در مورد کتاب داده ایم و این یادداشتها بعضى در متن و بعضى در ذیل متن «برهان قاطع» اضافه شده است. » ظرف مدت چهار سال بورسى به على اشرف صادقى تعلق گرفت او موفق مى شود دکترایش را بگیرد و در سن ۲۶سالگى در سال۱۳۴۶ با دکتراى سیکل سوم از دانشگاه سوربن از کشور فرانسه به ایران بازمى گردد و پس ازیک سال و نیم خدمت نظام وظیفه، در سال۱۳۴۸ به استخدام دانشگاه تهران درمى آید و از همان زمان تا الآن در دانشکده ادبیات مشغول خدمت هستم که الآن هم سال سى و پنجم خدمتم است. »
صادقى شاگرد اساتید پرآوازه اى چون بدیع الزمان فروزانفر، جلال همایى، پورداود، خانلرى، صفا، معین، حسن خطیبى و محمدتقى مدرس رضوى و جلال الدین محدث و... بوده است و این خود نعمتى است. البته علاوه بر آن بزرگان صادقى تلمذ مجتبى مینوى راهم کرده است.
ایشان در دانشکده ادبیات تدریس نمى کرد بلکه در دانشکده الهیات تدریس مى کرد. مجتبى مینوى استادى مسلم و محققى برجسته بود. استادى بى نظیر با معلومات بسیار وسیع و من از همان سال اول استخدام با ایشان ارتباط و دوستى پیدا کردم.
با این همه بیشترین تأثیر را بر على اشرف صادقى، دکتر معین داشته است. درباره معین مى گوید: او لغت کار مى کرد و من هم به لغت علاقه مند بودم. مثلاً پس از گرفتن لیسانس یادداشتهاى تصحیحى و انتقادى خود بر  برهان قاطع را به ایشان دادم وایشان هم همه را چاپ کرد. بعد هم که به فرانسه رفتم مرتب با ایشان مکاتبه داشتم، نامه هاى ایشان هست. همه را نگه داشتم و یکى از آن نامه ها را بعد از مرگ ایشان در مجله راهنماى کتاب به صورت گراوور چاپ کردم. این نامه بحثى بود بین من و ایشان درباره لغت «باز» و لغت «چند» .
در سالهایى که صادقى براى ادامه تحصیل به سوربن فرانسه رفته بود تحت تأثیر «مارتینه» فرانسوى که نقش گرا یا فونکسیونالیست بود، قرار گرفت. صادقى درباره اش مى گوید: «او پیرو مکتب پراگ بود و با اینکه سالها در آمریکا بود با آنها موافقت نداشت. از یاکوبسن انتقادمى کرد. به هر حال براى خودش مکتبى داشت که الآن هم شاگردان و پیروانش هستند. مارتینه بیشتر در فونولوژى تاریخى کار کرده بود و یک مقدارى علاقه من هم به فونولوژى تاریخى زبان فارسى تحت تأثیر اوست.»
از دیگر استادان مورد علاقه صادقى «امیل بنونیست» است. درباره اش مى گوید: «او به ما اوستا و فارسى باستان و پهلوى مانوى درس مى داد، یعنى پارتى مانوى. او کلاسهاى آزاد داشت در مدرسه مطالعات عالیه پاریس، به اصطلاح اکول پراتیک راشزتود. آن کلاسها روزهاى سه شنبه بود و من مى رفتم و استفاده مى کردم.» البته بنونیست اصولاً متخصص هند و اروپایى و ایران شناس بود. این بنونیست که درباره اش مى نویسم شاگرد آنتوان میه بود، و میه هم استاد مسلم زبان شناسى هند و اروپایى بود و از میان همه دانشجویان بنونیست را به جانشینى انتخاب کرده بود. چون بنونیست نابغه بود وعلى اشرف صادقى شاگرد این نابغه. درباره اش مى گوید: در ایران شناسى چهار پنج نفر استاد درجه یک در دنیا وجود داشت یکى هنینگ بود که آلمانى بود و سالها مقیم انگلیس و آمریکا بود. یکى بیلى بود، اهل انگلستان. مورگن استیرنه بود از نروژ، نیبرگ که استاد وین ایرانى بود و اهل سوئد، کاى باربود استاد دانمارکى و بنونیست که فرانسوى بود. او در زبان اوستا و فارسى باستان خیلى کار کرده بود و مخصوصاً بر فارسى باستان تسلط فوق العاده زیادى داشت. درباره روزهاى فرانسه على اشرف صادقى خاطرات فراوانى دارد: «آن زمان که ما در فرانسه درس مى خواندیم هنوز زبان شناسى زایشى در فرانسه نفوذ نکرده بود. یعنى من در سال۱۹۶۳ وارد فرانسه شدم و استاد مسلم آن زمان مارتینه بود و من رفتم سر کلاسهاى مارتینه. چامسکى در آن زمان کتاب Syntactic Structures را نوشته بود و شهرتش هم به فرانسه رسیده بود. یک بار مارتینه را دعوت کرده بودم ایران. من و دکتر میلانیان در رستوران پهلوى او نشسته بودیم و صحبت بود و او گفت این مسائل جدید را دیگر شماها باید بروید به دنبالش.» على اشرف صادقى درباره تحول زبان و تثبیت یا معیارسازى آن مى گوید: «تردیدى نیست که اصلى ترین وظیفه زبان ایجاد ارتباط میان افراد یک جامعه معین است. منظور از ارتباط در اینجا بیان کلیه تجارب و اندیشه ها وانتقال آنها به دیگران است. طبیعى است که اینگونه تجارب واندیشه ها در جوامع ابتدایى ومحدود با جوامع گسترده و پیشرفته امروز بسیار متفاوت است. در بسیارى از جوامع ابتدایى و محدود، زبان بیشتر ازیک شکل ندارد و همان یک شکل از عهده وظیفه ارتباط میان افراد آن جامعه برمى آید. اگر جامعه محدود یک روستا را در نظر بگیریم مى بینیم که در این جامعه، به سبب ساده بودن روابط اجتماعى و مقدار محدود مفاهیم، زبان نیز شکل نسبتاً یکسان و مقدار به نسبت محدودى واژه دارد و این مقدار دقیقاً متناسب با نیازهاى آن جامعه است.»
192873.jpg
او معتقد است: «در صورتى که افراد این جامعه با خط آشنایى نداشته باشند، زبان جامعه یک ابزار شفاهى است و براى بیان تجربیات روزانه و آنى افراد به کار مى رود. این زبان با گذشته خود ارتباط و از آن آگاهى ندارد؛ از گوناگونى هاى اجتماعى که در زبانهاى جوامع بزرگ دیده مى شود نیز بى بهره است و شکل رسمى و غیررسمى به آن صورت که در زبانهاى جوامع وسیع هست ندارد. اکنون یک جامعه زبانى وسیع به پهناى یک کشور چندده میلیونى را در نظر بیاوریم.»
على اشرف صادقى درباره وامگیرى از زبانهاى بیگانه وتأثیرپذیرى از آنها مى گوید: «شتاب تغییرات واژگانى به گونه اى است که غالباً در طول زندگانى یک نسل نیز محسوس و قابل مشاهده است. تغییرات آوایى و دستورى، برعکس، آهنگ بسیار کندترى دارند و به سادگى نمى توانند مورد مشاهده سخنگویان زبان در محدوده یک نسل قرار گیرند. اینگونه تحولات غالباً پس از گذشت چندقرن محسوس مى گردد. مثلاً تحول واو معدوله فارسى (« خو ») و تبدیل آن به« خ »از قرنها قبل شروع شده و احتمالاً در دوره صفویه به پایان رسیده است. با این همه هنوز بعضى از گویش هاى فارسى تلفظ اصلى آن
(« خو ») را در برخى از کلمات حفظ کرده اند. او معتقد است: «زبان شناسان براى تحولات آوایى زبان علل مختلفى ذکر کرده اند که ازجمله آنها تأثیر آواهاى مجاور بر همدیگر در زنجیر گرفتار است. غالباً اتفاق مى افتد که در داخل کلمات و یا در مرز کلماتى که در تماس نزدیک با هم قرار دارند آواهایى که در دستگاه گفتار در دونقطه دور از هم تلفظ مى شوند، به سبب نزدیک شدن واجگاه (یا مخرج) آنها به همدیگر، به اصطلاح همگون یا متجانس مى شوند. علت این است که متمایز نگاه داشتن تلفظ هاى کاملاً متفاوتى که در کنار هم قرار گرفته اند مستلزم صرف نیرویى بیشتر از حد معمول است و این امر با « اصل کم کوشى »که درنهاد بشر است مغایرت دارد.»
على اشرف صادقى زحمات فراوانى براى زنده ماندن زبان فارسى کشیده است و این از همان آغاز وابتداى جوانى اش بوده است. همان روزها که مجتبى مینوى درباره اش در مجله راهنماى کتاب «گراوور» که ایرج افشار به چاپ رسانده بود مى نویسد: «آفرین بر على اشرف صادقى که درباره زبان فارسى هر چه باید گفت گفته است و سخنش به هزار اشرفى مى ارزد.»
اشرفى یعنى لیره. سکه هایى که قبل از دوره پهلوى رایج بود. اگر مینوى زنده مى ماند به این سخن خود افتخار مى کرد. چه هزاراشرفى او حالا میلیاردها لیره ارزش دارد!

پى نوشت:
در نگارش این مطلب از کتاب چهره هاى ماندگار نیز استفاده شده است.
 
 
بدرود
/ 2 نظر / 35 بازدید
جوجه زبان شناس

دو تا پست نوشتم اما جواب کامنت های هيچکس و ندادم. بی معرفت نيستم به خدا وقت نمی شه. از دوستان خوبم سه نقطه ـ سعيد و آقای اشرف زاده ممنون که راجع به اون مقاله نظر دادين. و کللاس علمی اين وبلاگ رو بالا بردين . مووووووووووووووووچ بعد اينکه ميلاد جان کارم زياد با زبان شناسی ارتباط نداره اما همچين بی ربط هم نيست. حتما می دونی که زبان شناسی به همه چيز کار داره . داوود عزيز قول ميدم راجع به کنفرانس بنويسم .. بابک از تو هم ممنون.

Saeed

جوجه ی عزيز! مرسی از اين که اين کار خوب روزنامه ی همشهری رو برای پست جديدت انتخاب کردی. خدمات و مشارکت فراگير و تاثير گذار استاد صادقی بر هيچ يک از اهالی زبان شناسی فارسی پوشيده نيست. بزرگداشت دانشمندان بزرگ کشور نظير دکتر علی اشرف صادقی فی نفسه پدیده ی مبارکی است که چندی است رایج شده؛ اما ارزشمند تر از آن این که پاسداشت ارزش های علمی يک زبان شناس می تواند به آگاهی بخشی عمومی از کارکرد های اين شاخه ی از علم و تحريک گرايش به آن کمک کند. با درود و سپاس