کارگاه زبانشناسی

کارگاه زبان‌شناسی اجتماعی برگزار می‌ش

به گزارش تارنمای «زبان فارسی»،‌ انجمن علمی-دانشجویی زبان‌شناسی دانشگاه تهران با دعوت از خانم پروفسور اینگرید پیلر از دانشگاه مک‌کوئری استرالیا، کارگاه آموزشی دو روزه‌ای را در روزهای سه‌شنبه ۳۰ آذر و چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹ در تالار کمال دانشکدۀ ادبیات برگزار می‌کند.

به علت محدودیت گنجایش تالار کمال، از علاقه‌مندان درخواست می‌شود برای رزرو، درخواست ثبت‌نام خود را با ذکر مشخصاتی همچون نام، نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی (دانشجو/دانش‌آموخته)، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل فعلی یا دانش‌آموختگی به ایمیل TehranLinguistics [AT] gmail [DOT] com ارسال فرمایید.

در زیر ترجمۀ چکیدۀ پیشنهادی خانم دکتر پیلر برای کارگاه ارائه شده است.

زبان در حرکت: درک تماس زبان‌ها و چندزبانگی در سدۀ بیست‎ و یکم

در این کارگاه، زبان به عنوان پدیده‌ای درحرکت بررسی می‌شود. به طور اخص به این مسأله پرداخته خواهد شد که جهانی شدن و مهاجرت چه تأثیری در درک ما از تماس زبان‌ها و چندزبانگی دارند. این کارگاه در چهار جلسه برگزار می‌شود و حضور از جلسۀ اول الزامی است.

موضوع جلسات:

در جلسۀ اول به «ذهنیت یک‌زبانه» (ایدئولوژی زبانی‌ای که زبان معیار متجانس را ترجیح می‌دهد و می‌کوشد گوناگونی زبانی را محو کند) پرداخته خواهد شد و این پرسش‌ها مطرح خواهند شد:

۱) چند زبان در جهان وجود دارد؟ ۲) چگونه می‌توان زبان را از گویش متمایز ساخت؟ ۳) نام یک زبان شامل چه افراد و چه چیزهایی می‌شود؟

در جلسۀ دوم به مسائل روش‌شناختی‌ای که پس از آگاهی از در گردش بودن زبان پدید می‌آیند پرداخته خواهد شد. همچنین، در این جلسه نمایی کلی از تاریخ زبان‌شناسی اجتماعی و نمونه‌هایی از پژوهش‌های سخنران به منظور برجسته‌سازی قوم‌نگاری زبان‌شناسی اجتماعی ارائه خواهد شد. روز نخست با طرح این مسأله به پایان خواهد رسید که چگونه می‌توان پرسش‌ها، مشاهدات و علایق زبانی شرکت‌کنندگان را به پرسش‌ها و طرح‌های تحقیقاتی تبدیل کرد.

در جلسۀ سوم بر نقش زبان انگلیسی به عنوان اصلی‌ترین زبان در فرایند جهانی شدن تمرکز خواهد شد. به علاوه، در این جلسه آثار «پیر بوردیو»، جامعه‌شناس، و نیز دیدگاهی که زبان را کالا می‌پندارد، معرفی خواهند شد.

جلسۀ چهارم به زبان در آموزش و پرورش و نیز مفاهیم بنیادینی مثل دوزبانگی افزایشی و کاهشی اختصاص خواهد یافت و مسائلی همچون آموزش زبان و برابری اجتماعی مطرح خواهند شد.

اطلاعات سخنران

اینگرید پیلر استاد زبان‌شناسی کاربردی در دانشگاه مک‌کوئری استرالیا است. او مدرک دکتری‌اش را از دانشگاه فنی درسدن آلمان گرفته و در دانشگاه‌هایی در استرالیا، اروپا، خاورمیانه و آمریکای شمالی تدریس کرده است. او آثار فراوانی در موضوعات زبان‌شناسی اجتماعی فراگیری زبان اول، چندزبانگی و ارتباطات بینافرهنگی منتشر کرده‌است. وی دربارۀ تحقیقاتش در وبلاگ Language on the Move مطلب می‌نویسد.

اطلاعات کارگاه

زمان: روزهای سه‌شنبه ۳۰ آذر و چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹

صبح‌ها: از ۱۰ تا ۱۲ و بعدارظهرها از ۱۴ تا ۱۶

مکان: دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، تالار کمال حضور در کارگاه رایگان و برای عموم آزاد است. (دانشجویان دانشگاه تهران و رشته‌های مرتبط با زبان در اولویت ثبت نام قرار دارند

 

http://persianlanguage.ir/news/1835

 

 

/ 7 نظر / 77 بازدید
پگاه

سلام اگه ممکنه س,الات آزمونهای ارشد زبان شناسی را در وبلاگ قرار دهید. با سپاس

آتوسا ملکی

سلام خسته نباشید می خواستم بژرسم آیا آموزشگاهی می شناسید که دوره آمادگی کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی را ارائه دهد؟ ممنون

راهوندخیال

سلام دوره جدید شعرخوانی در سرای اهل قلم(فلسطین جنوبی- کوی خواجه نصیر-پ 10) فردا یکشنبه ساعت 16:30 منتظر قدم مبارک شما هستیم [گل] عباس کریمی

نوبهار

در این بازار خود فراموشی ها، من نیز به سهم خود و با توان اندکم، گامی برداشته ام در راه اندیشه های پاک ایران اگر یادی کنید و راهنمایم باشید سپاسگزارم

قلم‌شعر

شعرخوانی در سرای اهل قلم نشست هفتگی شعرخوانی سرای اهل قلم، ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۸:۳۰ یکشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۹برگزار می شود. حضور برای علاقه مندان آزاد است و حاضران در صورت تمایل اشعار خود را خواهند خواند.

انجمن علمی زبانشناسی دانشگاه تهران

قرار است با برگزاری یک مراسم سخنرانی انجمن فعالیت رسمی خود را شروع کند.این سخنرانی با موضوع دستور وابستگی با دعوت دکتر امید طبیب زاده نویسنده کتاب "ظرفیت فعل "در روز سه شنبه ۱۰ اسفند در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.ساعت و مکان سخنرانی بعدا اعلام خواهد شد.

انجمن علمی زبانشناسی دانشگاه تهران

دستور وابستگی: نظریۀ گروه‌های خودگردان سخنران: دکتر امید طبیب‌زاده زمان: سه‌شنبه 10 اسفند 1389، ساعت 13-15:30 مکان: دانشگاه تهران، دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی، طبقۀ چهارم، تالار کمال لازم به ذکر است دکتر طبیب‌زاده سردبیر مجلهٔ پژوهش‌های ایران‌شناختی (مرکز نشر دانشگاهی، به زبان آلمانی) و مؤلف کتاب ظرفیت فعل در زبان فارسی هستند.